Yaşam

Törtköl ve Kavun

Törtköl ve Kavun

Orta Asya coğrafyasının en yaygın meyvesi nedir? diye sorulsa herhalde cevabı kavun olur. Biraz mübağlayla, kavun mevsimi geldiğinde bütün coğrafya kavun kokusuyla kaplanır. Kavunun bin bir çeşidi yetişir bu yörede. Her yıl sezonu çocuk başı büyüklüğündeki erkenci tipler açar. Kabukları sapsarı olan bu küçük kavunlar çok tatlıymış izlenimi verirler. Halbuki kabuklarındaki o sıcak renkle tatlarının hiçbir ilgisi yoktur. Asıl tatlı kavunlar Temmuz sonlarına doğru yetişir ve kabukları yeşil renklidir. Ankara’nın yuva kavununu andırırlar. Bunların tadına doyum olmaz.
Kavunun en tatlısı ise bu güzergahta Törtköl’de yetişir. Bunu bilenler Törtköl’den geçerken mutlaka durup kavun alırlar. Zaten Törtköl yol kavşağı, sıra sıra kavun satan sergilerle doludur.
Kavun bu kadar yaygın ve çok yetiştirildiğinden, hepsini mevsiminde tüketmek mümkün olmaz. Bu yüzden yöre halkı kavunu da kurutur kışa saklar. Kuruyan kavun kahverengiye çalan kırmızı bir renk alır ve tatlılığı artar. Kışın yörenin her pazarında kavun kurusu bulmak mümkündür. Merak sebebiyle bir iki kez kavun kurusunu tecrübe ettim, doğrusu pek sevmedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!