27 Mayıs’dan 12 Eylül’e

Türkeş ve MHP Aleyhindeki Kampanya

TÜRKEŞ VE MHP ALEYHİNDEKİ KAMPANYA

1969’lu yıllardı. MHP’nin Cağaloğlu’ndaki İstanbul İl Merkezi’nde oturuyorduk. Salonda Genel Başkan Türkeş, kalabalık parti üyelerimiz vardı. İçeriye bir zat girdi. Türkeş’in yanına geldi. Gizli konuşmak istediğini söyledi. Bunun üzerine ben ve salondaki arkadaşlar salonu boşaltmaya başladık. Türkeş Bey bana seslenerek, “Ahmet Bey siz kalın” dedi. Salon boşalmış içeride üç kişi kalmıştık.
Şu anda ismini hatırlayamadığım yabancı şahıs kendini takdim etti:
— Efendim, İstanbul’da Eli Burla biraderler Şevket Eygi’nin çıkardığı Bugün Gazetesi’ne giderek sizin aleyhinizde yazı yazması için görüşüyorlar. Gazetedeki sorumlular “Şevket Eygi burada yok kendisi Almanya’da. –Eygi 163. Maddeden mahkum olup o tarihlerde Almanya’ya gitmiş- Şevket Eygi Bey böyle bir teklifinizi kabul etmez, biz de kabul etmeyiz.” Diyorlar. Böyle bir hizmet karşılığı kendilerine 500.000 lira teklif edilmiş. Fakat bu teklifleri gazete tarafından reddedilmiştir. Ancak aynı ekip 15 günde bir çıkan İttihat Dergisi’nin sahibi Mustafa Polat’a gidiyorlar. Onlar bu teklifi kabul ediyorlar. Karşılığında 250.000 lira alıyorlar..
Bu haberi veren zat ayrıldı, gitti. Gerçekten az bir müddet sonra “İslami Hareket ve Türkeş” diye bir broşür elimize geçmişti. Bu broşürü yazan Av. Bekir Berk’ti. Türkeş’i kötüleyen bir broşürdü. Bu broşür piyasada satıldığı gibi siyasi parti genel merkezlerinden de dağıtılıyordu. Türkeş genel merkezde görevli Hasan Kozan’ı parti genel merkezlerine göndererek o broşürden aldırtmıştı. Siyasi partiler arasındaki mücadelede yalan ve iftiraya yer verilmemeliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!