Yaşam

Ünlü Sinema Sanatçısı Tanju Gürsu’nun Ardından

Ünlü Sinema Sanatçısı Tanju Gürsu’nun Ardından

Son dönemde hayatını kaybeden sineme ve televizyon sanatçıları, hepimizi büyük hüzne boğmuştur. Solunum yetmezliği nedeni ile hastaneye kaldırılan, 3 gün yoğun bakımda kalan ve kurtarılamayan Tanju Gürsu, Teşvikiye Camiinden son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Tanju Gürsu’nun Hayatı Ve Yer Aldığı Filmler

1938 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Tanju Gürsu, Hukuk fakültesini kazanmış ardından İstanbul macerası başlamıştır. Sinema filmlerinde rol almaya başladıktan sonra, Hukuk fakültesinde devam eden öğrenim hayatını sonlandırmıştır.

İlk ilmi olan‘’Fosforlu Oyuna Gelmez’’  1961 yılında çeviren Tanju Gürsu, 1962 yılında ses dergisinin açtığı yarışmada Filiz Akın ile birlikte birinciliği paylaşmıştır. Yarışmada aldığı başarıdan sonra film çalışmaları hızlanmış, hayatı boyunca yaklaşık 160 filmde oyunculuk yapmıştır. Son birkaç yılda, Anıt Film adlı bir yapım firması kuran ünlü sanatçı, Trabzonspor Kulübünde yönetici olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Yönetmen olan kardeşi Temel Gürsu ile çok çeşitli projelerde çalışmıştır.

Tanju Gürsu’nun Önemli Filmleri; Haremde Dört Kadın, Duvarın Ötesi, Kurtar Beni ve bir döneme damga vuran Mardin- Münih Hattı unutulmaz film çalışmaları arasında yer alır.

Tanju Gürsu’nun Ödülleri

1988 yılında ‘’Kurtar Beni ‘’adlı filmindeki gösterdiği performansla, Antalya Film Festivalinden yardımcı erkek oyuncu ödülü almıştır.

1997 yılında ‘’Köpekler Adası’’ filminde gösterdiği performans ile Antalya Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.

2007 yılında yine Antalya Film Festivalinde, Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!