Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Acilci Nebil Rahoma’da Ortadoğu’da Örgüt İçi İnfaza Kurban Gitti.

Acilci Nebil Rahoma’da Ortadoğu’da Örgüt İçi İnfaza Kurban Gitti.

THKP–C Acilciler Örgütüne mensup 12 Eylül öncesi Acilciler Hareketi içerisinde yer alan bir çok eylemlere karışan Nebil Rahoma 1980 sonrasında örgütün Ortadoğu’daki kamplarında yol arkadaşları tarafından örgüte ihanet suçundan infaz edildi. 1977 yılında İstanbul’da Akbank Harbiye Şubesi soygununa katılan Nebil Rahoma arkadaşlarıyla yakalandıktan sonra Sağmalcılar cezaevine konmuştu. Rahoma iki buçuk yıl tutukluluktan sonra 1980 yılı başlarında sürgün edildiği Niğde Kapalı Cezaevinden firar etmişti. Örgütü tarafından yurtdışına çıkarıldıktan sonra bir süre örgütü Acilcilerle birlikte hareket etmişti. Daha sonra örgütüyle ideolojik anlaşmazlığa düşmüş ve örgütüyle yolları ayrılacaktı. Acilciler serüveni Ortadoğu’da örgüt içi infaza kurban giderek, karanlık bir sonla noktalanacaktı.

THKP–C ACİLCİLER davasından yargılanan halen yurtdışında mülteci olarak yaşayan İbrahim Yalçın yoldaşı arkadaşı, Nebil Rahoma ile ilgili ardından şunları söylüyor:

1980 yılı başlarında tutuksuz yargılanmak üzere salıverildiğim zaman, Nebil Rahoma da, sürgü edildiği Niğde kapalı Cezaevinden çoktan kaçmıştı. Nebil hapisten kaçtıktan sonra gittiği Ortadoğu’da hapisten kaçırdığımız Filistinli gerillalardan son derece yakın ilgi ve destek gördüğünü; bizden ayrıldıktan sonra birlikte olduğu yoldaşları tarafından öldürülmeden önce geldiği İstanbul’da bana anlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!