Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Baba Erdoğan, Sırtından Vurularak Öldürüldü.

TKP(ML)–TİKKO (DABK): “Baba Erdoğan, Laz Nihat Lakaplı Ajan Enver Doğru Tarafından Sırtından Vurularak Öldürüldü”

TKP (ML) TİKKO’nun (DABK) kanadının önde gelen militanlarından MK üyesi Baba Erdoğan, 16 Eylül 1990 günü Almus Gümelönü Jandarma karakolu baskını sırasında örgütün önde gelen isimlerinden “Laz Nihat” lakaplı Enver Doğru tarafından sırtından vurularak öldürüldü.

Baba Erdoğan’ın öldürülüşü, bağlı bulunduğu örgütü TKP (ML) tarafından ilk yıllarda “Komünist önder Baba Erdoğan TC’nin faşist askerleri tarafından şehit edildi”. denilerek kadrolarına duyurulmuş, anma toplantıları düzenlenmişti. Baba Erdoğan’ın öldürülüşünden 6 yıl sonra TKP (ML)’de iç hesaplaşma ve örgüt içi kanlı infazlar gündeme gelecekti. Örgütte ajan provokatör tartışmaları yaşanacak, başta örgütün MK üyeleri olmak üzere birçok militanı birbirlerini “MİT ajanı”, “karşı devrimci hücre elemanı” vb. gibi ithamlarla suçlayacak, ardından infazlar başlayacaktı.

1996’nın 9 Şubatında TKM (ML), Tunceli dağlarında kongre hazırlık konferansı toplamıştır. Örgüt, bu konferansında KHK öncesi durum tespitini yaptıktan sonra esas örgütte infazlara yol açacak olan süreci başlatmıştır. Örgüt 18 Şubat’tan başlayarak 24 Ağustos günü sona eren “Kardelen Harekatı” adı altında karşı devrimci hücre diye nitelendirilen 23 militanını “MİT ajanı”, “karşı devrimci hücre elemanı” vb. gibi sıfatlarla sorgulayarak, yaklaşık 8 militanını öldürmüştü. Öldürülenlerden biri de, “Baba Erdoğan’ın katili” olduğu iddia edilen Laz Nihat lakaplı Enver Doğru’dur.

Enver Doğru (Laz Nihat) 1978 yılından itibaren Maocu harekete mensup örgütlerden biri olan TKP (ML) ile Almanya’da tanışmış, burada örgüt ile ilişkiye geçtikten sonra Türkiye’ye gelmiş, 1982’den itibaren TKP (ML) TİKKO’nun önde gelen mensuplarından biri olmuştur. Kısa bir dönem cezaevinde yatan Enver Doğru, 1987 yılında TKP (ML) parti üyesi olmuş, Baba Erdoğan’ın yakalanmasından sonra DABK tarafından PÜ’lüğü onaylanmış, 1989’da yapılan örgüt konferansında MK üyeliğine seçilmiştir. Örgüt tarafından “KDH” elemanı olmakla suçlanarak infaz edilen Enver Doğru, ölümüne kadar ki dönemde örgütün en değer verdiği yönetici kadrolarından biriydi.

Baba Erdoğan’ın katili olmakla suçlanan ve bir grup arkadaşıyla infaz edilen Enver Doğru hakkında TKP (ML) –DABK’ın yayın organı “Partizan Sesi”, “Kardelen Harekatı” adı verilen, “KDH” elemanları diye nitelendirilen örgüt mensuplarının sorgulandığı ve cezalandırıldığı olayları anlatan özel sayısında, Baba Erdoğan’ın öldürülüşüne de yer vermektedir. Örgüt, yargıladığı bir grup militanının ifadelerine dayanarak, Baba Erdoğan’ın Enver Doğru (Laz Nihat) tarafından öldürüldüğü söylenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!