FKF/DEV-GENÇ

FKF 3. Olağan Kongresinde Yönetim Yine Değişiyor

FKF 3. Olağan Kongresinde Yönetim Yine Değişiyor.

SD’ciler Yenilgiye Uğrarken MDD’ciler Zaferle Çıkıyordu.

FKF’nin 3. kongresi yaklaşırken, FKF içerisindeki MDD–SD mücadelesi daha da kızışarak sürecekti. Taraflar FKF’yi ele geçirmek için çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürecekti. SD’ciler FKF’yi bırakmak istemezken MDD’ciler de FKF’yi ele geçirmek ve SD’cileri tasfiye etmek için özellikle Ankara ve İstanbul’da yoğun bir çalışmaya girmişlerdi. Böyle bir ortam da FKF’nin 3. Olağan Kongresi 4 Ocak 1969 günü İstanbul’da Aksaray Küçük Opera Tiyatrosunda başlamıştı. 5 Ocak 1969 günü TÖS salonunda devam eden kongre aynı günün gece yarısında yapılan GYK seçimleriyle son bulmuştu 160 delegenin katıldığı kongreyi çoğunluğunun gençlerin meydana getirdiği kalabalık bir grup izlemişti. 2 gün süne kongreye MDD ve SD’cilerde tüm güçleriyle katılmıştı. Kongrenin divan başkanlığına Adil Özkul, 2. Başkanlığa Erdem Hançer seçilmişti. Çalışma raporunun okunmasından sonra MDD ve SD taraftarı delegeler arasında sataşmalar ve kavgalar yaşanacaktı. FKF faaliyet raporu lehinde SD yanlısı Veysi Sarısözen, Sıtkı Coşkun söz alırken, Doğu Perinçek, Hasan Yalçın, Gün Zileli, Erdoğan Güçbilmez, Atilla Sarp, Münir Ramazan Aktolga, Mehmet Demir, Ömer Özerturgut, MDD yanlıları da faaliyet raporu aleyhinde konuşmalar yaptılar. FKF’nin 3. kongresinde 68 üye yeni yönetim kuruluna seçilirken GYK üyeleri 12 Ocak 1969 tarihinde Ankara’da FKF genel merkezinde yaptıkları ilk toplantıda Genel Başkanlığa MDD taraftarı Yusuf Küpeli’yi seçtiler. Yeni FKF yönetimi Küpeli’nin başkanlığında şu isimlerden oluştu; Genel sekreter Mehmet Demir, Sayman Tunççetin Özkarar, Üyeler, Münir Ramazan Aktolga, Çağatay Anadol, Tuncer Eşsizhan, Ruhi Koç, Mustafa Ulusoy, Süleyman Çoşkun, İstanbul bölge sekreteri, Sıtkı Coşkun, İzmir bölge Ömer Karabulut, Erzurum bölge Mehmet Metin.

FKF kongresinin ardından MDD’ci kesimden Rahmi Aydın “FKF kongresi ardından” başlıklı yazısında SD’ci görüşlere eleştirerek “Türkiye’de Milli Demokratik Devrim yapılmadan Sosyalist Devrime geçilemez” diyordu.

FKF yeni yönetimi aldığı bir kararla tekrar istifa ettikleri Dev–Güç’e katıldılar.

FKF İstanbul İl Sekreterliği dışında örgüt yönetimi Yusuf Küpeli’nin genel başkanlığında MDD taraftarlarının eline geçti. FKF yönetiminin MDD’cilerin eline geçmesiyle Deniz Gezmiş önderliğindeki İstanbul merkezli DÖB çevresi de bağımsız örgütlenmelerine son vererek FKF’ye katılacaktı. Ocak 1969’da 6. Filoyu protesto eylemlerini örgütlemekten dolayı tutuklanan Deniz Gezmiş, bulunduğu Sağmalcılar cezaevinden Doğu Perinçek’e yazdığı 7 Şubat 1969 tarihli mektupta Yusuf Küpeli başkanlığındaki yeni FKF yönetiminin kendisini sevindirirken TİP yanlılarının FKF’den tasfiyesini iyi bir fırsat olduğunu dile getiren şu satırları yazmıştı;

Yusuf Küpeli’nin başkan seçilmesi beni fazlasıyla sevindirdi. Fakat yine de bu, oportünizmin tasfiyesi anlamına gelmez. Yalnız bu bizim için iyi bir fırsat olmalı. Benim burada kimseyle temasım olamıyor. Sen İstanbul’a gelip de bizim çocukların FKF’ye giriş işini bir düzene soksan iyi olur.(1)

Deniz Gezmiş’in 3 Nisan 1969 günü tahliyesiyle FKF eylemleri hız kazanacak Nisan ayında İstanbul Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde boykotlar başlayacaktı. Boykotlar Ankara ODTÜ’ye de sıçrayacaktı. FKF 13 Nisan’da da Diyarbakır’da “Anayasa Nizamını Koruma Kanun Tasarısı”nı protesto etmek için bir miting düzenlerken miting siyasi Kürtçülerin gövde gösterisine dönüşecekti.

 


(1) Korkmaz, “a.g.e.”, s. 159.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!