Güncel

İlk Şehit: Süleyman Aydın

İlk Şehit: Süleyman Aydın

15 Ağustos 1984 gecesi PKK hayatımıza Eruh’ta patlayan silahlarla girdi. Terörle mücadele tarihinin ilk Şehidi Süleyman Aydın ise ilk şehidimiz oldu.

Siirt’in Eruh ilçesinde 15 Ağustos 1984’te PKK’nın şehit ettiği ilk asker olan Süleyman Aydın’ın ailesi, “O, ülkesi için şehit oldu. Bizi en çok üzen, ilk şehit olmasına rağmen bayramda bile olsa yetkililerden kimsenin mezarını ziyaret etmemesi. Devlet bizi uzun zamandır unuttu” dedi.

Eruh’ta 15 Ağustos günü nöbet tuttuğu sırada, teröristlerin saldırısına uğrayarak  22 yaşında şehit düşen Aydın’ın, Erzincan’ın merkeze bağlı Mertekli Köyü’nde oturan ablası Gülizar (42) ve eniştesi Veli Aydın (44), “14 yıldır şehidimizin mezarı başında ağlayıp, katillerin ve elebaşları Apo’nun yakalanması için dua ediyorduk. Sonunda dualarımız kabul oldu” diye konuştu.

Kardeşlerinin köydeki tek şehit olduğunu belirten Gülizar ve Veli Aydın, “Öldükten bir yıl sonra yetkililer onu unuttu. Bayramda bile olsa mezarını ziyaret etseler, acımız biraz azalırdı ama bizden başka kimse mezar başına gelmiyor, dua etmiyor” dedi.

Her şehitle ilgili haberde aklına kardeşinin geldiğini anlatan Gülizar Aydın şunları söyledi:
“Süleyman dört erkek kardeşin en küçüğüydü. Davul zurna eşliğinde askere gönderdik, kısa bir süre sonra ölüm haberi geldi. Yıkıldık. Babam acısına daha fazla dayanamayıp öldü. Annem ise köyümüzün her tarafı Süleyman’ın hatıralarıyla dolu olduğu için dayanamayıp İstanbul’a göç etti.
Her sabah mezarının başına gidip Apo ve adamlarının, akıttıkları kanda boğulması için dua ediyordum. Sonunda dualarım kabul oldu. İnşallah bundan böyle başka kanlar akmaz, anaların bacıların yüreği yanmaz.” (Milliyet/31-03-1993)

 

19 Ağustos 1984 tarihli Hürriyet Gazetesi’ nin birinci sayfasında bir haber: Eruh’ ta jandarma komando er Süleyman Aydın şehit oldu. Siyah beyaz bir fotoğraf… Sadece Hürriyet’ te değil, o günün gazetelerinde de olayın hemen ardından Süleyman Aydın’ ın kimler tarafından şehit edildiğine ilişkin bilgiye yer verilmiyor. Yalnızca ! ”aşırı bir sol örgüt mensupları” ifadesi kullanılıyor. Çünkü Türkiye, henüz PKK adını duymamış.
Bu şehidin son şehit olmayacağı anlaşılmıştı. Kenan Evren, “Başlarını ezeceğiz” şeklindeki sert açıklamalarını tekrarlıyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ ndeki operasyon fotoğrafları gazetelerin sürmanşetine çıkıyordu.

Şimdi aradan 28 yıl geçmiş ve hala şehit vermekteyiz ve hala yetkililer intikam mesajları vermekteler. Bence değişen tek şey artık duruma alışmış olmamızdır. Her gün tv, gazete ve nette şehit haberlerine o kadar alışmışız ki göremediğimiz günlerde eksiklik hissediyoruz. Bir gün gelecek bu yazımıza bakıp ya aradan yıllar geçmiş ama bak sonunda PKK da bitmiş diyeceğimiz günün özlemi ile yanıp tutuşuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!