Kürt Solu İç Çatışmaları

APOCULAR (PKK) – KUK ÇATIŞMASI

APOCULAR (PKK) – KUK ÇATIŞMASI

 

KUK, Kürt solunda Apocular olarak ortaya çıkan, daha sonra PKK olarak kendini ilan eden grupla 12 Eylül 1980 öncesi Güneydoğu’da girdikleri kanlı çatışmalarla gündeme geldi. KUK, Hakim olduğu bölgelere PKK’lıları sokmadı. En az elliye yakın PKK militanını öldürdü. KUK, sadece başta PKK olmak üzere çeşitli Kürt gruplarıyla çatışmamış; aynı zamanda kendi içerisinde de çekişmeler yaşamıştı.

KUK, Apocular çatışmasına yol açan sebeplerin öncesi bilinmeden sonrası anlaşılamaz. İki grubun çatışmasına yol açan süreç şöyle başlamıştı: T–KDP’nin 1977’de yapılan üçüncü kongresinde ortaya çıkan bölünmelerden en fazla o günlerde Apocular ismiyle gündeme gelen Öcalan önderliğindeki hareket yararlanacaktı. “UKO”cular (Ulusal Kurtuluş Ordusu) adıyla ilk bildirilerini yayınlayarak seslerini duyuran Apocular’ın ilk oluşumunda yer alan öncü isimlerden Hayri Durmuş, Ali Haydar Kaytan ve Resul Altınok gibi isimler eski T–KDP mensuplarıydı. T–KDP’deki bölünme en fazla Apocuların işine yaramıştı.

Elazığ, Bingöl, Mardin ve Batman’da önemli bir gücü olmayan Apocular T–KDP kadrolarının kendilerinin yanında yer alması ve saf değiştirmesiyle bölgede büyük bir güç ve taban kazanacaklardı. Her iki grup arasındaki çekişmelerde bu faktör de büyük rol oynamıştır.

 

İki Grup Arasındaki Silahlı Çatışmada Mardin’de 8, Diyarbakır’da 5 militan öldü.

PKK–KUK çatışmalarının yoğun olarak yaşandığı yerler Diyarbakır, Mardin, Urfa gibi iller ve bunlara bağlı ilçelerdi. PKK ile KUK arasındaki ilk kanlı çatışmalar, Mart 1980 tarihinde Ceylanpınar’daki sendika seçimi sırasında seçimi KUK taraftarlarının kazanması üzerine başladı. 14 Mart 1980 günü PKK’lılarla KUK militanları Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çatıştılar. Bu çatışmada 7 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Kızıltepe olayları şöyle başladı: PKK militanları, Kızıltepe’nin Tepebaşı mahallesindeki KUK militanları üzerine silahlı saldırıda bulundu. KUK’çularında cevap vermesi üzerine çıkan çatışmada her iki ateş arasında kalan Fikret Çalışır isimli bir çocuk ile Abdulselam Altın isimli şahıs, olay yerinde hayıtını kaybetmişti. Bazı vatandaşlar da ağır yaralanmıştı. İki grup arasındaki ilk çatışmada KUK taraftarı Abdulkadir Umur, Ali Arıç, Selim Aslan, PKK’lılar tarafından öldürüldü. KUK’lular, arkadaşlarının öldürülmesi üzerine PKK’lılara karşı saldırıya geçtiler. İlk olarak bir lokantada yemek yiyen PKK üyesi Ali Arıç’ı yemek yediği lokantada öldürdüler. Bunun üzerine her iki grup arasındaki kanlı düello büyüyerek devam etti. PKK militanları KUK’çuların yoğun olarak bulunduğu mahalleleri ve kahvehaneleri bastılar. Her iki örgüt arasındaki çatışmalar, Mardin’in Derik ilçesine de sıçradı. 17  Mart 1980 günü Fetih Yükler adlı militan da bu çatışmalarda öldü. Olaylar buradan Diyarbakır’a da sıçradı. 15 ve 17 Mart 1980 tarihleri arasında PKK ile KUK arasında çıkan çatışmalarda: Musa Durak, Aziz Ballandı, Ferhat Karaca, Fikret Batan, Takkiyettin Tedal isimli kişiler öldü, birçok kişi ise yaralandı.

PKK (Apocular) iddianamesinde PKK–KUK çatışmalarından da bahsedilen 3. cildinin 1209–1215. sayfalarında her iki örgüt arasında çıkan çatışmada “ölen militanların cesetlerinin arkadaşlarınca kaçırıldığı bir gerçektir” deniliyordu. PKK–KUK çatışmalarında başka ölenlerin olmasına rağmen cesetlerin güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmemesi ve bulunmaması için örgüt mensuplarınca kaçırılıyor, gizli yerlere gömülüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!