Güncel

Kobani!

Suriye’nin batısında yer alan Kobani, Afrin, Haseke ve Kamışlıyı içinde bulunduran ‘kürdistan’ Suriye Kürt Özerk bölgesi.

Bölge PYD tarafından yönetilmektedir. Pyd, PKK’nın Suriye koludur ve açılımı Partiya Yekîtiya Demokrat (Demokratik Birlik Partisi/PYD) 2003’te kurulmuştur ve Rojava’yı fiilen yöneten PYD’nin eş başkanları Salih Muslim ve Asya Abdullah’tır. PYD’nin silahlı unsurları Ypg Ypj olarak adlandırılmaktadır.

YPG: Yekîneyên Parastina Gel (Halk Koruma Birlikleri/YPG), PYD’nin silahlı kolu. 5 bin ila 10 bin arasında savaşçısı olduğu düşünülüyor.

YPJ: Yekîneyên Parastina Jinê (Kadın Koruma Birlikleri/YPJ) PYD’nin silahlı kolunun kadınlardan oluşan bölümü.

PEŞMERGE: Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye bağlı, Kuzey Irak bölgesinin resmi ve silahlı Kürt güçlerine verilen isimdir.

Pyd eş başkanı Salih Müslim bir tv de açıklama yapıyor. ‘insani yardım geldi teşekkür ederiz ama askeri yardım da bekliyoruz. Eğer Kobani düşerse, Erbil’de düşer, Diyarbakır’da düşer.’ Diyor.

Öte yandan Pkklı Cemil Bayık Almanyada bir Tv kanlaına açıklamada bulunuyor: ‘Eğer böyle devam ederse, gerilla, halkımızı korumak için savaşacaktır. Gerillanın asıl görevi, halkı savunmaktır’

Diğer yandan Selahattin Demirtaş halkı sokağa çıkmaya davet ediyor ve ‘kobani düşerse çözüm süreci biter’

Ağız hep aynı. Peki amaç ne?

Türkiye’yi İşıd yada Pkk arasında seçim yapmaya zorlamak mı? Suriye bizim komşumuzdur ve uzun zamandır Suriye’de bir savaş ortamı hakimdir. Türkiye insani yardımını her zaman yapmaktadır ve halen de yapıyor. Türkiye’nin Suriye’nin iç meselesine karışma lüksü de yoktur. Suriye’de ki Kürt özerk bölgesini korumak Türkiye’nin görevi değildir.

Bizler ne Işid’in nede Pkk’nın yaptıklarını tasvip etmiyoruz ama seçim yapacak durumda da değiliz. Herkesin iç meselesidir herkes kendisi çözsün. Biz insan olarak yardımcı olalım.

Türkiye bir askerini Suriye kürt özerk bölgesine gönderirse bir anlamda Pkk’nın poposunu kurtarmış olacaktır.

Cemil Bayık silahlı güçlerini Türkiye’ye gönderecekmiş. Halkı korumak adına Kobani eylemlerinde ölümler olmuş. Yahu Türkiye’de Kobani eyleminde ölenleri koruyacağına git Kobaniyi koru madem öyle bir gücün var. Millete yalvaracağına kendinizi koruyun. Nedir bu futursuzca konuşmalar siz kimden güç alıyorsunuz?

Türkiye Diyarbakır’ı koruyamayacak bir ülke ise neden yardım istiyorsunuz. Türkiye çok zorlu bir süreçten geçiyor ve geçecektir de. Türkiye çok ama çok büyük bir ülkedir. Zira büyüklüğünden dolayı siz böyle konuşabiliyorsunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!