Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Mehmet Sami Tarhan ve Adnan Temiz İnfaz edildi.

Mehmet Sami Tarhan Sağmalcılar Cezaevinde, Adnan Temiz de Malatya Cezaevinde örgütleri Dev–Sol tarafından infaz edildi.

30 Mayıs 1992 günü Mehmet Sami Tarhan isimli DEV–SOL militanı, Sağmalcılar Cezaevinde birlikte kaldığı Dev–Solcu arkadaşları tarafından şişlenerek infaz edildi. Mehmet Sami Tarhan’ın öldürülmesiyle ilgili Hürriyet Gazetesinin 2 Mayıs 1992 tarihli sayısında şu haber yer almıştır:

Dev–Sol’un 11 militanının ölü ele geçirilmesiyle sonuçlanan operasyonlarda, “polise konuştuğu” iddiasıyla örgüt arkadaşları tarafından suçlanan Mehmet Sami Tarhan, tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi’nde şişlenerek öldürüldü. Cezaevindeki koğuşunda “yargılanan” ve daha sonra da “infazı” gerçekleştirilen Tarhan’dan sonra, aynı konuda suçlu bulunan örgütün liderlerinden Mürsel Göleli ise son anda kurtuldu. Göleli’nin, 2 gün önce cezaevi yönetiminden “sığınma” talebinde bulunduğu ve koğuştan alınarak tek kişilik hücreye nakledildiği öğrenildi. Göleli’ye ulaşmaya çalışan cezaevindeki Dev–Sol militanları, jandarmanın zamanında müdahalesi üzerine, amaçlarına ulaşamadılar. Tutuklu ve hükümlülerin, koğuşun dışına çıkmak için rehin aldıkları 2 gardiyanda kurtarıldı.

Çok sayıda firar ve infaz olaylarına sahne olan Bayrampaşa Cezaevi’nde, Dev–Sol militanlarının kaldığı koğuşta, önceki gece “üçüncü infaz” gerekleşti. Geçen yıl, Küçükarmutlu’daki operasyonda polise muhbirlik yaptıkları gerekçesiyle iki kişinin öldürüldüğü C15 ve 16 koğuşunda, son olarak iki hafta önce yakalanan Mehmet Sami Tahran şişlendi. Örgüte çok büyük bir darbenin indirildiği operasyondan sorumlu tutuldukları belirtilen Mürsel Göreli ve Mehmet Sami Tahran‘ın, Dev–Sol militanları tarafından sorgulandırıldığı bildirildi. Tunceli Hozat’ta yakalan Dev–Sol Merkez Komite üyesi, cezaevi firarisi Göleli’nin sorgulaması sonucu, İstanbul’da 3 örgüt üyesi ele geçirilmişti. Göleli’ye cezaevinden firar ettikten sonra geçirdiği iki yılda, örgüt adına ne tür faaliyetlerde bulunduğu ve bu arada, yakalanmaları ile aynı tarihlere denk gelen İstanbul’daki 11 militanın ölü ele geçirildiği Dev–Sol operasyonuyla ilgili sorular yönetildiği belirtildi.

Aynı koğuşta kaldığı Dev–Sol militanları tarafından sürekli sıkıştırılan Göleli ile diğer tutukluların, 3 gün önce kahvaltı sırasında tartıştıkları öğrenildi. Tartışmadan sonra koğuşta sayım yapılırken, jandarmaların yanına koşan Göleli’nin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle sığınma talebinde bulunduğu kaydedildi. Bunun üzerine Göleli’nin, cezaevi yönetimi tarafından “Karantina” adı verilen tek kişilik koğuşa konulduğu bildirildi.

C15 ve 16 Koğuşunda önceki gece diğer tutuklular tarafından sorgulanan Mehmet Sami Tahran, saat 22. 00 sırlarında şişlenip, öldürüldü, cesedi de koridora atıldı. Olaya müdahale eden gardiyanlar Ömer Yazıcı ile Ahmet Yılmaz ise militanlarca rehin alındı. Tutuklular, gardiyanlardan aldıkları anahtarla dışarı çıktılar. Göleli’nin bulunduğu Karantina Koğuşu’na koşan tutuklulara, nöbetçi jandarma eri Cumali Taş müdahale etti. Göleli’yi dışarıya çıkarmaya çalışan tutuklularla boğuşan jandarma eri, içeri girmelerini önlemek için koğuşun anahtarını pencereden dışarı fırlattı. Gürültüler üzerine, gardiyanlar ve jandarmalar olay yerine koşarken, tutuklular koğuşlarına döndüler. Bu arada, içeride rehin tutulan iki gardiyan da dışarı çıkarıldı.

Jandarma eri Cumali Taş’ın, “Boğuştuğum kişilerden birini tanırım, bir tanesinin de elini ısırdım” demesi üzerine koğuşta araştırmalara başlandı.

Yetkililer 40 tutuklu ve hükümlünün tek tek ifadelerinin alınacağını bildirdiler.

Militanların aynı koğuşta tutulmalarının sakıncalı olduğu belirten yetkililer, “Koğuşları, eğitim yeri olarak kullanıyorlar. Aynı örgüt militanları, hep birlikte kaldıkları için rahat hareket edebiliyorlar. Gardiyanlar da, koğuşlarda gerekli disiplini sağlayamadığı için, büyük bir başı boşluk yaşanıyor” dediler.

Dev–Sol 10 Haziran 1992 gününde yine mensuplarından Adnan Temiz’i Malatya Cezaevinde yine aynı suçlamalarla örgüte ihanet suçundan infaz etti. İnfaz emrini Malatya Cezaevindeki Dev–Sol mensupları gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!