Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Üç Dev-Sol Militanı Daha İnfaz Edildi.

Üç Dev–Sol militanı Şimen Aydın, Ahmet Celal Özkul, H. Hulusi Kulak örgütleri tarafından cezaevinde infaz edildi.

18 Ağustos 1994 günü Bayrampaşa Cezaevinde kalan Hasan Hulisi Kulak ve kadın militan Şimen Aydın örgüte ihanet ve polisle işbirliği suçlarından Dev–Sol MK komitesinin emriyle cezaevinde öldürüldüler. Yine MK emriyle bir başka infazda Ulucanlar Cezaevinde gerçekleşti. Örgüt mensuplarından Ahmet Celal Özkul Ulucanlar Cezaevinde yine aynı gerekçelerle örgüte ihanet suçundan çarşafla boğularak öldürüldü.

Solcu İnsan hakları derneği 3 Dev–Sol militanının örgütleri tarafından öldürülmesi üzerine 25 Ağustos 1994 tarihli açıklamalarında Dev–Sol’u İnsan Haklarına karşı olmakla eleştirmiş bu cinayetleri yargısız infaz olarak değerlendirmiştir. İHD bildirisinde özetle şunlar söylenmektedir:

Görüş ayrımları ve iç çekişmeler bizi ilgilendirmemektedir. Ama bizi insanlara işkence yapılmaması, insanların adil yargılarına ve savunma haklarının yaşama haklarının gasp edilmesi ilgilendirmektedir. Ama gördük ki Devrimci Sol, devrimcilere yakışmayan bir eylem yaparak 3 insanı katletmiştir bunu İnsan Hakları Derneği olarak kınıyoruz.

İHD özellikle kadın militan Şimen Aydın’ın öldürülmesi olayıyla ilgili daha yakınen ilgilenmiş hatta yayınlamış oldukları bildiride Şimen Aydın olayına daha ayrıntılı bir şekilde yaklaşmışlardır. İHD bildirisi DHKP’yi rahatsız etmiştir. İHD bildirisinden sonra örgütün yayın organı Mücadele Dergisinin 10 Eylül 1994 tarihli 109. sayısında “Bir Kontrgerilla Ajanını Savunan İHD Kime Hizmet Ediyor?” başlıklı bir yazıda İHD hedef alınmıştı.

Mücadele Dergisinin 24 Ağustos 1994 tarihli 107. sayısında 3 militanla ilgili açıklamalar yapılarak infazlar savunuluyordu. Örgüte göre her üçü de devrime ihanet etmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!