Güncel

Mustafa Duyar’ın Örgütten Kaçışı

Mustafa Duyar’ın Örgütten Kaçışı ve Teslim Oluşu

9 Ocak 1996 günü Levent’teki Sabancı Holding merkezini basarak Özdemir Sabancı, Toyota–Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve Baş sekreter Nilgün Hasefe’nin öldürülme olayına karışan üç militandan bir olan Mustafa Duyar bu kanlı eylemden 11 ay sonra örgütten kaçarak Suriye’nin Başkenti Şam’da bulunan Türk elçiliğine teslim oldu. Büyükelçilikte bulunan MİT görevlileri tarafından eşkal tespiti yapılan ve yılbaşının ertesi günü Başkente getirilen Mustafa Duyar MİT Müsteşarlığında üç gün sorgulandıktan sonra başta Sabancı cinayeti olmak üzere örgütle ilgili bir çok bilinmeyen olayları itiraf etmişti.

Duyar’ın Şam’da teslim olduğuna ilişkin ilk bilgilerin basına sızdığını anlaması üzerine 6 Ocak 1997 günü akşam saatlerinde Emniyet Genel Müdürlüğünde acil bir toplantı yapıldı. Olaydan Emniyet kanadında bilgi sahibi olan tek kişi Alaattin Yüksel İstihbarat ve Terör Daire başkanlarıyla bir toplantı yaptı. Toplantının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan bilgi notu şifreli olarak Ankara’ya çekildi. Şifre uzmanları tarafından çözülen bilgi notu gecenin ilerleyen saatlerinde İç İşleri Bakanı Meral Akşener’e iletildi. Bu arada önce Çiller ardından İç İşleri Bakanı Akşener, ve daha sonra Emniyet Genel Müdürü Alaattin Yüksel Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancıya ayrı ayrı arayarak bilgi vermişlerdi. Basına açıklama ise Başbakan Yardımcısı Çiller tarafından gece yarısına doğru Başbakanlık binasından yapıldı. Çiller herhangi bir metin okumadan yaptığı açıklamasında ele geçirilen ve sorgusu sürmekte olan kişinin adını yanlışlıkla Mahmut Duyar olarak verdi. Daha sonra düzeltti.

Başbakan yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Tansu Çiller’in canlı yayında Mustafa Duyar’la ilgili açıklamalarını Başbakan Erbakan’da televizyondan duyuyordu. Hatta Erbakan’ın bu olaydan haberi yok muydu sorusu gazeteciler tarafından gündeme getirilerek aynı gece katıldığı Kanal D’deki “Durum” programında Güneri Civaoğlu ve Derya Sazak tarafından soruluyordu.

Mustafa Duyar’ın örgütün elinden kaçarak bir çok itiraflarda bulunması ve teslim olduğunun kamuoyunda duyurulması Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüştü.

Bir çok gazeteler Mustafa Duyar’ın teslim oluşunu manşetlerden vermişlerdi. “Tetikçi Mustafa’dan İtiraflar”, “Sabancı Sanığı Ele Geçti” gibi başlıklar gazetelerde çarşaf çarşaf yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!