Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Şair Yüksel ve Kadir Bülent Ülkü’nün İnfazı

Uşak’ta Şair Yüksel, Bursa’da Kadir Bülent Ülkü örgütleri Dev–Sol tarafından infaz edildi.

Dev–Sol üyesi Şair Yüksel 28 Ağustos 1990 tarihinde bağlı olduğu örgütün mensupları tarafından “Muhbir ajan” gerekçesiyle öldürüldü. Şair Yüksel’in cesedi Uşak Ulubey’e giderken Hasköy’ü 36 km geçince yolun solunda bulundu. Dev–Sol’un yayın organı Mücadele dergisinin 15 Eylül 1990 tarihli 4. sayısında bu infaz şöyle anlatılmıştı:

İzmir ve yöresinde, Nahit Deniz, Nazım Kavak, Yaşar Kankal ile birlikte, faşizm ile işbirliği halinde, muhbir ajanlık yapan Şair Yüksel’i cezalandırdık.

Süren sorgulaması sonunda, muhbir ajanlığı netleşen Şair Yüksel yargılanmış ve suçlu bulunmuştur.

Faşizm ile işbirliği yaparak, devrimcilere ve halka zarar veren muhbir ajanların devrimci adaletin yargısından kurtulamayacaklarını bir kez daha vurguluyoruz.

Faşizm ile iş birliği yapan muhbir ajanlara sesleniyoruz: Devrimcilere ve halka verdiğiniz zararlar ve suçlarınız büyümeden devrimci adalete teslim olun.

Faşizm ile işbirliği yapan muhbir ajanlar devrimci adaletten kurtulamaz.

Muhbir ajanlar cezasız kalmayacak.

31 Mart 1991 Tarihinde Dev–Sol mensubu Kadir Bülent Ülkü’nün cesedi Bursa Uludağ yolu üzerinde bulundu. Tek gözüne sıkılan kurşunla öldürülen Ülkü’nün örgütteki bir iç hesaplaşma sonucu öldürüldüğü ileri sürüldü. Örgüt tarafından yayınlanan bildiride ise, Bülent Ülkü’nün polis tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!