Yaşam

Şehr–i Türkistan’ın En Kalıcı Hatırası

Şehr–i Türkistan’ın En Kalıcı Hatırası

Şehri Türkistan’ı anlatırken, burada kendi hayatım için çok önemli iki hadiseyi kısa da olsa bahsetmeden geçersem, kendime ve sevdiklerime haksızlık etmiş olurum. Bunlardan birincisi; Türk Dünyası ideali peşinde koşturmaktan geç kalan evliliğimin ilk yıllarının bu tarihi şehirde geçmiş olması ve diğeri ise; biricik kızım Özge’nin Şehr–i Türkistan’da dünyaya gelmesi mutluluğudur.
Düğünümüzden bir hafta sonra eşimle beraber Türkistan’a gitmiş ve bir düğün de Kazak adetlerine göre burada yapmıştık. Üniversiteden hocaların, öğrencilerin ve çalışanların katıldığı bu merasim, coşkulu geçmişti.
Benimle birlikte, büyük bir heyecan ve sevgiyle Türkistan’ın mahrumiyetlerine de katlanmayı göze alan eşim, işinde de aynı heyecanı sürdürüyordu. Ona verilen görev, Üniversite bünyesinde açılan halk eğitim kursu öğrencilerine Türkiye Türkçesi öğretmekti. Asıl eğitimleri, halı dokuma, biçki–dikiş, kuaförlük gibi meslekler olan öğrencilere, ders saatleri az olmasına rağmen, kısa sürede çok iyi derecede Türkçe öğretmeyi başarmıştı. Hatta öğrenciler Türkçe seviyelerini, yıl sonunda bir tiyatro oyununu sahnede sergileyecek kadar ilerletmişlerdi. Ali Akbaş Ağabey’in yazdığı eseri, sahnedeki performanslarıyla ortaya koymaları, izleyen herkesi şaşırtmıştı. Bu başarıdan 15 gün sonra, arzumuz hilafına, idarece Üniversiteden ayrılmamıza karar verilmiş olsa da bu hâlâ, içimizi ısıtarak hatırladığımız bir başarıydı.
Fakat Türkistan’ın bizdeki en büyük ve Allah ömür verdikçe eskimeyecek hatırası kızım Özge Züleyha’nın dünyaya gelmesidir.
Türklüğün ilk beşiklerinden, Türk kültürünün manevi mimarlarından Yesevî Babanın ebedi mekanı, ideallerimizin sembolü olacak kadar büyük, Şehr–i Türkistan’ın adının, nüfus cüzdanında doğum yeri olarak yazması, işte bizde kalan en büyük hatıradır.
Bizler, ebeyenler olarak bu eşsiz hatıra ile mutluluk duyuyoruz, dileriz Özge de bu hatırasıyla övünecek tarzda yetişir ve yaşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!