Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

TİKB ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

TİKB ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

 

Kökleri asıl olarak 1968’lere dayanan Aktan İnce’nin liderliğinde kurulan TİKB’in kuruluşu THKO kökenli Halkın Kurtuluşu grubundan 1977 yılında “Üç Dünya teorisi” tartışmalarından sonra ayrışmayla başlar. Maocu hareket saflarından ayrılıp AEP çizgisinde Enver Hoca’nın başını çektiği harekete ilk öncülük eden küçük Bolşevik bir gruptur. 1977–1979 yılları arasında “Devrimci Proletarya” adıyla örgütlenen TİKB Şubat 1979 yılında “Birinci İMT” (İlerici Militanlar Toplantısı)’nı yaptıktan sonra kuruluşunu ilan eder.

22–24 Nisan 1980’de birinci konferansını gerçekleştiren TİKB “Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği” Türk sol hareketinde küçük bir Bolşevik grup olmanın ötesinde eylemci bir yapıya sahipti. Gerek 1980 öncesi gerekse 1980 sonrası birçok silahlı eylem düzenleyen, cinayetler işleyen TİKB kendi içinde de sürekli örgütsel tartışmalar ve kavgalar yaşamıştır. Bu grup da birçok sol gruplarda olduğu gibi örgüt içi infaz yapmıştır. Bunlardan biri de Adil Özbek’in infazıdır.

1989 yılında örgüt içi hesaplaşma sonucu kendilerine göre “TİKB’in içinden çıkan tek hain” diye nitelendirdikleri Adil Özbek’i öldürmüşlerdir. Adil Özbek’in öldürülmesiyle ilgili TİKB kökenli (1995–1997’deki iç tartışmalardan sonra TİKB’den ayrılan) TİKB(B)’nin yayınlamış olduğu “Yol Ayrımı” adlı örgütsel yayında şu ifadeler yer alıyordu:

TİKB’nin içinden çıkan tek hain olan Adil Özbek, kimlik ve eşkal değiştirmesine karşın bulunur ve cezalandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!