Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

TKİH ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

TKİH ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

 

12 Eylül öncesi Devrimci Halkın Yolu adıyla legal alanda faaliyetlerini yürüten THKP–C/M–L 1984 yılına geldiğinde örgüt adına yeni bir bildiri yayınladı. Aynı yıl yapılan toplantılarda THKP–C/M–L’nin adının bilimsel ve pratik bakımdan yanlış olduğu ve değiştirilerek TKİH ismini alması kararlaştırıldı. 1984 yılının Mayıs ayında “TKİH 1. Genel Toplantısı” yapılarak örgüt yeniden toparlandı.

1985 yılında TKİH güvenlik güçleri tarafından yapılan seri operasyonlar neticesinde ciddi bir gerileme yaşadı. 1987 sonlarında tahliye olan militanların ve yurtdışındaki örgüt mensuplarının hareketiyle yeni bir hamleye girişti. TDKP’den ayrılan TDKİH’yle birlik çalışmasına girişti. Bir dizi ortak çalışmalar sonucunda iki örgüt1991 Ağustos’unda yapılan TKİH 1 (Birlik) birleştiler. Bu birleşmeden sonra Haziran 1992 yılında “İşçinin Yolu” adlı derginin yayınlanmasına başlanıldı. Yurtdışından yönlendirilen örgüt Avrupa’da da “Proletaryanın Yolu” adlı merkezi yayın organını çıkartıyordu. Gençlik içerisinde de faaliyet gösteren TKİH “Militan Gençlik” adlı gençliğe yönelik yayın organı da çıkartarak örgütsel faaliyetlerini devam ettirdi.

TKİH hareketi de diğer sol grupların yaptığı gibi örgüt içi infaz yaptı.

Küçükyalı’da polise bilgi sızdırdığı öne sürülen Metin Uladı adlı TKİH üyesi, 24 Eylül 1991’de TKİH–Silahlı Gerillaları tarafından öldürüldü.50

TKİH 2. Kongresini Eylül 1993 yılında yurtdışında yaptı. Bu kongrede TKP/ML Hareketi ile birlik çalışmaları başlattı. Her iki örgüt Eylül 1994 yılında birleşme kararı aldı. TKİH–TKP/ML Hareketi Birlik Kongresi adına yapılan bir açıklama ile MLKP/Kurtuluş’un oluşturulduğu kamuoyuna duyuruldu. TKİH’in yayın organı İşçinin Yolu’nun Eylül 1994 tarihli 27. sayısında iki örgütün birleşme kararı ve yeni kurulan MLKP–K “Parti Mücadele Zafer” başlığıyla örgüt taraftarlarına bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!