Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

TKP/ML HAREKETİ ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

TKP/ML HAREKETİ ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

 

TKP/ML Hareketinin mensubu Ali Eserti örgütü tarafından İsviçre’de örgüte ihanet suçundan infaz edildi.

12 Eylül öncesi Devrimci Halkın Birliği adıyla bilinen TKP/ML Hareketi 6 Kasım 1993 günü Ali Eserti adlı mensubunu örgüte ihanet suçundan İsviçre’de ölümle cezalandırdı. TKP/ML’nin Yurtdışı bürosu Eserti’nin öldürülmesinden sonra yaptığı açıklamada “hainin hakkıdır kurşun” diyordu. TKP/ML Hareketinin legal yayın organı Türkiye’de yayınlanan Emeğin Bayrağı adlı derginin 22 Kasım 1993 tarihli 103. sayısında bu cinayetle ilgili şu haber yer almaktaydı:

Bir hain daha ortadan kaldırıldı. Ali Eserti haini, ihanetiyle egemen sınıflara akıl hocalığı yaptı ve devrimci harekete olmadık kara çalmalar içine girerek çanak yalayıcılığı yaptı. Haklı ve onurlu davamıza, onursuzluğu seçerek saldıran Ali Eserti haini, devrimin yenilgi aldığı yıllarda inançlarına, davasına sırt çevirerek, halkımızın faşist baskı, zulüm ve azgınca sömürü altında inletilmesine onay verdi. Devrimci değerlerimize ve uğruna nice şehitler verdiğimiz kutsal kızıl bayrağımıza leke sürmeye, haklı savaşımıza leke sürmeye, haklı savaşımıza dil uzatmaya çalıştı” denildi.

Egemen sınıflarsa devrimci ve komünist harekete karşı kullanılan ve daha sonra limon gibi sıkılıp bir yana atılan Ali Eserti haininin karşı devrimci faaliyetlerine devam ettiği belirtilerek “Örgütümüz, Ali Eserti haini hakkında çoktan ölüm kararını vermişti. Bu kararı uygulamak amacıyla her tarafta arıyordu. Eserti haini devrim ve halka ihanetin bedelinin ölüm olduğunu bildiğinden, sürekli olarak korku içinde yaşadı. Bir dönem Kayseri’de kalmaya çalıştı, burada barınamayarak İstanbul’da gizlenmeye ve ihanetin bedeli olarak devletin verdiği üç beş kuruşla, korku ve rezillik içinde ölüm korkusuyla, onursuzca sülükler gibi yaşamaya çalıştı. Her şeyden korkan, çekinen ve kuşkulanan bir ruh hali içinde olan Eserti haini, ülkede yaşayamayacağını anlayınca kapağı yurtdışına atarak, hainliğini unutmaya, unutturmaya çalıştı. İhanetçi biri olmasına rağmen, İsviçre polisi yardımlarını esirgemeden, kendisine iltica hakkı tanıdı ve burada da aynı ilişkilerin sürdürücüsü oldu.

“Örgütümüz ve halkımızın devrimci adaletinden kaçacağını hesaplayan Eserti haini, yurtdışında kendisini gizleyip pisliklerini bu yolla devam ettireceğini düşündü. Ama örgütümüzün ve halkımızın eli uzundu. Hiçbir ihanetçi affedilmediği gibi, Eserti haini de cezasını çekecekti. Yedi kat yerin altında saklansa da, örgütümüz Eserti hainini bulup ölüm kararını mutlaka uygulayacaktı. Nitekim öyle de oldu. Ali Eserti haini İsviçre’de bulundu ve 6 Kasımda cadde ortasında TKP/ML Hareketi savaşçılarınca tek kurşunla cezalandırıldı. Davamıza ve örgütümüze ihanetin bedeli ölümdü. Örgütümüz de bunu yaptı; ihanetçi Ali Eserti hainini ölümle cezalandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!