Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Tuzla olayı

TKP/ML TİKKO (KONFERANS) ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

Tuzla olayı, 2000’e Doğru dergisi, MİT ajanlığı tartışmaları

7 Ekim 1988 günü İstanbul Tuzla’da Maoist terör örgütü TKP/ML TİKKO üyesi dört militan Kadıköy Emniyet Amirliği’ni basmak teşebbüsünde bulunurken güvenlik güçlerince öldürüldüler. TİKKOcu dört militanın ölümünden “MİT ajanı” suçlaması yapılan Engin Kaya sorumlu tutuldu. Kaya için örgütü TKP/ML TİKKO tarafından “ajan provokatör”, “Tuzla katliamının ihbarcısı” olmakla, hakkında infaz kararı çıkartıldı. Bu eylemi, TKP/ML TİKKO değil, bir başka sol örgüt olan Dev–Sol gerçekleştirdi.

Engin Kaya ile ilgili ilk haberler, Doğu Perinçek’in haftalık 2000’e Doğru dergisinin 1989 Şubat ayı içerisinde yayınlanan dört sayısında geniş bir şekilde yer aldı. İlk “MİT ajanı” suçlamasıyla ifşası bu dergide yer aldı. Tuzla katliamındaki rolü ve TKP/ML içerisindeki faaliyetleri bu dergi vasıtasıyla kamuoyuna duyuruldu. Engin Kaya “ajan mı?” “değil mi?” ve sol örgütlerde başlayan “ajan provokatör” tartışmaları gelişimi itibariyle şöyle başlamıştı:

Tuzla’daki dört militanın ölümü başta kendi örgütleri olmak üzere, birçok sol örgütte ajan tartışmalarını başlattı. Başını Doğu Perinçek’in “Aydınlık” hareketinin çektiği çevre, başta “TKP/ML olmak üzere sol örgütlerde MİT ajanları bulunmaktadır.” “Devrimci örgütleri ajanlar yönlendiriyor” iddiasını ortaya atıyordu.

Doğu Perinçek’in önderlik ettiği hareketin haftalık yayın organı 2000’e Doğru dergisi Tuzla olayına geniş yerdiği bazı sayılarında TKP/ML TİKKO’yu ajanların yönlendirdiğini iddia ediyordu. Buna gerekçe olarak da kendilerine başvuran TKP/ML TİKKO üyesi Mustafa Curnaz’ın MİT’in örgütteki ajanı olduğunu yayınlamalarıdır. 2000’e Doğru dergisinin 5 Şubat 1989 tarihli 6. sayısında kapaktan verilen “Sol örgütlerde MİT provokasyonu” haberin içeriğinde 31 Aralık 1988 günü kendilerine başvuran Mustafa Curnaz’ın açıklamalarına geniş yer verilmiştir.

Curnaz, 2000’e Doğru dergisine, kendisinin MİT’e çalıştığını, TKP/ML TİKKO içerisinde ajan olarak yer alıp, örgütün bütün faaliyetlerinden MİT’i haberdar ettiğini; örgüte sızarak yapılan her türlü eylem ve faaliyetlerden bilgisi olduğunu açıklıyordu. Curnaz, MİT’le ilişkisine Sivas’ta 17 Ocak 1985 tarihinde gözaltına alındıktan sonra başladığını anlatıyordu. Kendisine MİT tarafından her türlü güvence verildiğini, “her olaya katıl. Seni koruyacağız” diyerek 3 yıl görev yaptığını söylüyordu.

Mustafa Curnaz, Tuzla olayına da değinerek, bu dört kişinin öldürülmesi olayında “Engin Kaya” adlı örgüt mensubunun da yer aldığını, Kaya’nın kendisi gibi MİT’e çalıştığını, eyleme giden dört militanın öldürülmesine yol açan süreçte bilgileri ve belgeleri Emniyete veren kişinin Engin Kaya olduğunu, MİT ile Engin Kaya arasında ilişki olduğunu sözlerine ekliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!