Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Sol örgütlerde MİT provokasyonu

TKP/ML TİKKO (KONFERANS) ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

2000’e Doğru:

Sol örgütlerde MİT provokasyonu

Tuzla cinayetindeki ihbarcı Engin Kaya

Mustafa Curnaz, Engin Kaya ile de ilişkiye geçerek, bütün bildiklerini 2000’e Doğru dergisine açıklıyordu. 2000’e Doğru dergisinin 12 Şubat 1989 tarihli 7. sayısında “Tuzla cinayetindeki ihbarcı beşinci adamı bulduk” başlıklı haberde Engin Kaya’nın kendilerinden görüşme talep ettiği, bütün bildiklerini açıklayacağı haberi yer alıyordu.

Tuzla cinayetinde yer alan kişilerden biri olarak gösterilen ve daha sonra “MİT ajanı” suçlamasıyla, önce örgütü TKP/ML TİKKO tarafından hakkında infaz emri verilen, fakat bir başka sol örgüt Dev–Sol tarafından öldürülen Engin Kaya ile ilgili haberler öldürülmeden evvel 2000’e Doğru dergisinde manşetten yer alıyordu. Dergideki habere göre “Tuzla cinayetindeki ihbarcı, eyleme giden arkadaşlarını polise ihbar eden Engin Kaya idi”. “Mustafa Curnaz ve Engin Kaya’nın da MİT ajanı olduğu belgeleriyle kanıtlanmıştır” deniliyordu. Haber aynen şöyleydi:

2000’e Doğru, Tuzla cinayetindeki ajan provokatörü buldu. Adı Engin Kaya, Tuzla operasyonu sonrasında 2000’e Doğru’da ve Güneş’te öldürülen dört kişinin dışında bir beşinci kişiden söz edilmişti. Tuzla olayı basında ve kamuoyunda çeşitli yönleriyle tartışılmış ancak bu beşinci kişi özellikle dikkatlerden kaçırılmıştı. 2000’e Doğru bu kişiyi saptadı.

Ajan provokatör Engin, 1979 öncesinde Kars Lisesi’nde okurken Devrimci Kurtuluş çevresinde bulunuyor. 79-80 arasında İstanbul Kartal’da TKP/ML/TİKKO sempatizanı. 12 Eylül’le birlikte bağları kopuyor. Ta ki 1984’te İsmail Hakkı Adalı ile tanışana kadar.

Ve her şey yeniden başlar. Ancak İsmail Hakkı’nın tanıştığı Engin, artık o eski solcu genç değildir. Bundan böyle “Partizan” içinde hem polis adına istihbarat faaliyeti yürütür, hem de eylemleri istenen biçimde yönlendirmeye çalışır.

Aslında 2000’e Doğru okurları Engin’i, Mustafa Curnaz’ın geçen hafta yayımlanan açıklamalarından tanıyor. Mustafa, 1987’de başlayan mesai arkadaşlığını 7 Ekim 1988 gününe kadar getirmişti. Mustafa, anlattığı her olayla bizi adım adım Tuzla operasyonuna götürüyordu.

Engin Kaya, 15 gün önce, operasyonla ilgili olarak Mustafa’ya, “Bilseydim, müsaade etmezdim” derken, bu haftaki kapak haberimizin başlığını da atıyordu. Engin’in bu sözleri, dört ölümün sorumluluğundan kurtulma çabasının yanı sıra, aynı kaderi paylaştığını düşündüğü bir arkadaşa yapılan içten bir itiraftı.

Tuzla operasyonu üzerine İstanbul polisi, bu dört kişinin Kadıköy Emniyet Amirliği’ni basmak üzere İstanbul yönüne gittiklerini, şüphe üzerine “dur” ihtarında bulunulduğunu ve çatışma sırasında öldüklerini açıklamıştı. Ne var ki, polisin açıklaması inandırıcılıktan uzaktı. Bulgular, operasyonun arkasında içerden bir ihbar olduğunu gösteriyordu. 2000’e Doğru konuyu araştırdı. Evet, olaylar ve tanıklar, 7 Ekim günü yapılacak eylemi MİT’e Engin Kaya’nın ihbar ettiğini belgeliyordu.

Önce; Engin Kaya’nın şu iki yıl içinde polise sürekli bilgi taşıdığı defalarca ispatlanmıştı.

İkinci olarak; Engin 7 Ekim günü eylemi planlayan komitenin içindeydi. Ayrıca önemli sorumluluklar üstlenmişti. Ama ne kurşun yağdırılan arabadan çıktı Engin, ne de başka bir yerden. Onun görevi o gün saat 12. 00’de bitmişti. Tıpkı pankart asarken olduğu gibi, kuyudan silahları çıkarmaya çalışırkenki gibi, korunmuştu.

Üçüncü nokta: Bu son eylemin planlanması, örgütlenmesi ve uygulanması aşamasındaki birçok somut olay, çelişkili tutumlar ve sonuç, artık kuşkuya yer bırakmıyordu.

Yine haberde Engin Kaya’nın Doğu Perinçek ile görüşmek istediği ve dergi bürolarını aradığından da bahsedilerek, şunlar yazıyordu:

Engin, Perinçek’le Görüşmek İstedi

Engin Kaya’yı tanıyanlar, onun sürekli Aydınlık ve Doğu Perinçek düşmanlığı yaptığını söylüyorlar.

Engin, 2000’e Doğru’nun 5 Şubat günlü yayını üzerine aynı gün dergi büromuzu arayarak Doğu Perinçek ile görüşmek istedi.

Engin Kaya 2000’e Doğru’nun yayımından bir gün önce Darıca Halkevi’ndeki toplantıya katıldı. 5 Şubat Pazar günü, gece 24. 00 sularında, yanında bulunan iki gençle birlikte İstasyon mahallesinde bir otomobille Gebze yönüne hareket ettiği görüldü. Oldukça telaşlı olduğu gözüküyordu. Aynı gece, Engin ayrıldıktan sonra bilinmeyen kişilerce kapısı zorlanarak evine girildi. Engin Kaya en son 6 Şubat Pazartesi günü Gebze’de görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!