Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Engin Kaya Dev–Sol Tarafından Öldürüldü.

TKP/ML TİKKO (KONFERANS) ÖRGÜT İÇİ İNFAZ

TKP/ML Militanı Engin Kaya Dev–Sol Tarafından Öldürüldü.

2000’e Doğru dergisinde sürekli kendi

sinden bahsedilen, “MİT ajanı” suçlaması yapılan, arkadaşlarının ölümünden sorumlu tutulan, hakkında “muhbir” suçlaması yapılan Engin Kaya, örgütü TKP/ML TİKKO’dan kaçarken, 16 Şubat 1989 Perşembe günü Dev–Sol tarafından İstanbul’da boğularak öldürüldü. Kaya’nın cesedi bir karton kutu içinde İstanbul’un Kozyatağı semtinde bulundu.

23 Şubat’ta Dev–Sol bir bildiri ile eylemi üstlendi. Basında Kaya’nın örgütü TKP/ML tarafından öldürüldüğü ile ilgili bazı haberler yayınlansa da TKP/ML TİKKO, Engin Kaya’yı kesinlikle kendilerinin öldürmediğini bildiriyordu.

Milliyet gazetesinin 24 Şubat 1989 tarihli haberinde Engin Kaya’ya ait olduğu söylenen iki mektuptan bahsediliyordu. Sultan Ahmet Camii duvarına bırakılan mektupta, Engin Kaya’nın Tuzla olayındaki fonksiyonunu ve MİT ajanı olduğunu yalanlayan cümleler yer alıyordu.

Dev–Sol’un kendilerinin öldürdüğünü açıkladıkları Engin Kaya ile ilgili bildiri aynen şöyleydi:

Türkiye Halklarına ve Tüm Demokrat Kamuoyuna

12 Eylül’ün yarattığı yılgınlık ve pasifizm ortamında devrimci saflara sızan kişiliksiz unsurlar dava arkadaşlarına ve halkına ihanet yolunu seçerek, devrimcileri arkadan hançerlemişlerdi.

Bu hainlerden biri de Engin Kaya’dır. Bu hain yurtsever devrimci bir örgüt olan TKPML TİKKO içinde faaliyet yürütürken dava arkadaşlarını arkadan hançerlemek için, ihanetin en alçakça yolunu seçerek MİT hesabına çalışmaya başlamış, başta Tuzla katliamı olmak üzere, bir çok yurtseverin katledilmesinde, onlarcasının yakalanmasında, zindanlarda çürümesinde, bazı cezaevlerinde firar girişimlerinin açığa çıkartılmasında rol oynamıştır.

Gerçek yüzü açığa çıkar çıkmaz, yerini yurdunu değiştirme ve kedini güvenceye alma hazırlıklarında iken, hareketimiz Devrimci Sol tarafından yakalanıp gözaltına alınmıştır. Sorgulaması yapılmış, ihanetini itiraf etmiştir.

Türkiye halkları adına, kanı ihanet ve ateş ortasında mücadeleyi yürüten tüm devrimci, demokrat ve yurtseverler adına, devrimci kavgada şehit düşenler adına, zindanlarda işkencelerde direnenler, özgürlük tutsakları adına yargılanarak idama mahkum edilmiştir. Cezası asılarak infaz edilmiştir.

Her şeye rağmen, emekçi halka ve devrimcilere ihanet yolunu seçen Engin Kaya gibi tüm ajan ve provokatörlere sesleniyoruz. Suçlarınız daha çok kabarmadan, tüm emekçilerden özür dileyerek bu çıkmaz yolu terk edin! Aşağılık bir bataklık içinde debelendikçe, batmaktan kurtulamazsınız. Daha fazla batmadan ihanet yolunu terk edin.

Halka, devrimci demokrat kamuoyuna sığınıp, karşıdevrimin ihanet ve provokasyon odaklarını deşifre edip yaptıklarınızın özeleştirisini verirseniz cezanız hafifler. Aksi taktirde yaptıklarınızın hesabını er yada geç mutlaka ama mutlaka soranlar olacaktır.

 

Devrimci Sol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!