Yaşam

Kabristan

Kabristan

Cuma camiinde, bayram namazlarının çıkışında kalabalığın bir bölümü kabristana bir bölümü ise Yesevî Türbesine yönelir. Şehrin Özbek mezarlığı camiye yakın olduğundan özellikle Özbekler önce kabristana giderler sonra Yesevî Türbesine.
Özbek kabristanı, Yesevî Üniversitesinin kampus arazisinin bitiminde, Yesi mahallesine göre yolun karşı tarafında yer alır. Özbek mezarlıkları, Anadolu mezarlıklarına daha fazla benzer. Kabirlerin etrafı tuğla veya demir kafeslerle çevrilidir ve kabir başlarında genellikle ağzı yukarıya doğru yan duran hilal bulunur. Sovyet döneminde yapılan bazı kabirlerin başlarında bulunan orak–çekiçler dikkat çekicidir. Hatta seyrek de olsa hem orak–çekiç hem hilalin birlikte bulunduğu mezarlar bile vardır. Özbek mezarlarının Anadolu’dakilerden ayrılan en bariz yanı mezar taşlarında orada yatanın ismi, doğum–ölüm tarihleriyle birlikte bir de mermere işlenmiş fotoğrafının bulunmasıdır. Hemen her kabrin mezar taşında orda yatanın bir fotoğrafı bulunur.
Kazak mezarlıkları ise bilmeyenlerin ayrı bir köy zannedebilecekleri büyüklükte yapılarla doludur. Atalar kültünün daha yoğun olduğu Kazak geleneklerinde her mezarın üzerine adeta birer kümbet yaptırmak adettendir. Hatta ebeveynlerine veya eşlerine bu kümbetleri yaptırmayanlar kınanır. Mimarileri eski kümbetlerden farklı olmayan bu yapılar, adeta bir köy oluşturur. Kümbetlerin tepelerinde ise mutlaka metal hilaller parlar. Şair Ali Akbaş’a “ Kazak Mezarlığı” şiirini kaleme aldıran bu mezarlıklar görülmeden, Kazak kültürünü anlamak mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!