Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Paşa Güven’i Susurluk Çetesi mi Öldürdü?

Soner Yalçın, Doğan Yurdakul: “Paşa Güven’i Susurluk Çetesi mi Öldürdü?”

Aydınlık ekolünden yetişen gazeteci yazar Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul birlikte yazdıkları “Bay Pipo” adlı kitapta Paşa Güven’in mafyayla olan ilişkilerinden bahsediyordu. Bay Pipo’da Paşa Güven’le ilgili anlatılanlar şöyleydi:

İhtimali zor ama; bazı çevreler Hiram Abas’ın öldürülmesiyle Paris’te işlenen bir suikast arasında ilişki kuruyor:

Solun yer altı dünyasıyla tanışmasının 12 Mart 1971 Askeri Darbesi’nden sonra Kartal Maltepe Cezaevi olduğu biliniyor. O tarihlerde, Dündar Kılıç, Oflu İsmail (Hacı Süleymanoğlu), Dede Sultan (Demircan) gibi yer altı dünyasının ünlü isimleri solcularla aynı koğuşta kalmaya başlamış ve “dostluklar” kurmuşlardı.

1974 affından sonra dışarı çıkan bazı “babalar” ile bazı “solcular” ilişkilerini sürdürdüler. Örneğin, “Askı Bildirileriyle” Dev–Yol’u pasiflikle suçlayın Dev–Sol’u Dursun Karataş’la birlikte kuran Paşa Güven’in, Dündar Kılıç’la sık sık bir araya geldiği söyleniyordu.

12 Eylül Darbesi’nden sonra yurtdışına çıkan Paşa Güven, Dev–Sol’la ilişkisini koparmıştı. Paşa Güven’in yer altı dünyasıyla ilişkilerinin Avrupa’daki “kaçak günlerinde de” sürdüğü, “uyuşturucu kaçakçılığı” yaptığı iddia ediliyordu.

Yer altı dünyasının, “solcularla” ilişkili bir diğer ünlü ismi Liceli Hüseyin Baybaşin, “Paşa Güven, kontrgerilla tarafından yetiştirildi” diyordu.

12 Temmuz 1991 tarihinde Paşa Güven Paris’te uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü…

O günlerde hayli ilginç olaylar, hayli ilginç isimlerin başına geliyordu; Hiram Abas, Frank Terpil, Paşa Güven… Bir noktanın altını çizmekte yarar var; bir siyasi örgütü MİT’in, Kontrgerilla’nın kontrolünde göstermek, hatta ima etmek kolaycılık ve basitlik olur. Ancak her örgütte olduğu gibi, Dev–Sol’un da her kademesine, istihbarat örgütlerinin elemanları sızmaktadır. Örneğin, 22 Kasım 1992 tarihinde, İzmir DGM’de yargılanan, 8 yıl cezaevinde yatmış, Dev–Solcu Ahmet Yücekaya mahkemeye MİT ajanı olduğunu itiraf eden 9 sayfalık bir dilekçe verdi… Bir örnek de dışarıdan verelim: Philip William’ın, The Puppetmasters (Kukla Ustaları) adlı kitabında, İtalya’nın radikal solcu Kızıl Tugaylar örgütünün Gladio, dolayısıyla CIA ilişkisini anlatıyordu. İlişkiyi belgelerle ortaya döken Willan, Kızıl Tugaylar’ın CIA tarafından yönlendirilmesinin amacını, aşırı uçların şiddeti tırmandırmasına zemin yaratmak ve solun tamamının saygınlık yitirmesini sağlamak olarak açıklıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!