Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Yüzbaşı İlyas Aydın’ın İnfazı

THKP-C Örgüt İçi İnfaz

Yüzbaşı İlyas Aydın’ın İnfazı

30 Mart 1972’de Kızıldere’de güvenlik güçleri tarafından kıstırılan THKP-C lideri Mahir Çayan’ın son duyulan sözlerinden biri “İlyas’ınızı getirin” olmuştu. Bu sözlerle İlyas Aydın kamuoyu önünde ilk kez ajan ilan ediliyordu.

Mahir Çayan ve 9 arkadaşının öldürüldüğü Kızıldere’de saklandığı samanlıkta sağ olarak ele geçirilen THKP-C MK üyelerinden, Dev–Genç’in eski genel başkanlarından Ertuğrul Kürkçü Ankara Dev-Genç mahkemesinde tıpkı arkadaşı Çayan gibi “İlyas Aydın’ın ajan olduğunu” söyleyecekti. Böylece İlyas Aydın THKP-C’nin iki yetkilisinin ağzından kamuoyu önünde ajan ilan edilmişti. Bu açıklamalar İlyas Aydın’ın sonunu belirleyen sözler oldu. Neydi İlyas Aydın’ı ajan ilan edilmesinin sebebi? İlyas Aydın ajan mıydı? Onu Filistin’de trajik bir infaza götüren süreç nasıl gelişti?

THKP-C en önemli sansasyonel eylemini İsrail Baş Konsolosu Ephraim Elrom’u 17 Mayıs 1971 tarihinde kaçırp 22 Mayıs 1971 tarihinde Mahir Çayan tarafından öldürmesiyle gerçekleştirmiştir. Elrom’un öldürülmesinde değil ama, Elrom’u öldüren THKP–C mensuplarının saklanmasında ve gizlenmesinde yardımcı olan İlyas Aydın, İsrail Başkonsolosunun öldürülmesinden sonra büyük bir korkuya kapılmış, kendisinin de mutlaka gözaltına alınıp sorgulanacağından endişe duymuş, bunu da Çayan ve arkadaşlarına iletmişti.

İlyas Aydın, örgüt mensuplarıyla kaldığı Çamlıca apartmanından ayrılmasına müteakiben 27 Mayıs 1971 gecesi güvenlik kuvvetlerince örgütün evi basılmış, Necmi Demir, İlkay Demir, İrfan Uçar, Necati Sağır yakalanmıştı. Yapılan aramada evde THKP–C’nin bildirileri, broşürleri, örgütsel teorik metinler bulunmuştur. Evde ayrıca Yüzbaşı İlyas Aydın’ın üniforması, kendisine ait bir sağlık karnesi ve ordu pazarlarından alış veriş yapmak üzere alınmış bir üyelik karnesi de ele geçmişti. Örgüt evinin basılmasından sonra eve gelen Aydın, evin basıldığını anlayınca evi terk ederek THKP–C mensubu Üsteğmen Ömer Laçiner’in Kadıköy Söğütlüçeşme’deki evine gitmişti. Yüzbaşı İlyas Aydın artık görevine gitmesinin mümkün olmadığını, kendisinin de güvenlik kuvvetleri tarafından arandığını bilerek kendine gizlenecek ve saklanacak yer bulmak için Ömer Laçiner’den yardım istemişti.

İlyas Aydın’ın bu tavırları Mahir Çayan ve bazı örgüt mensuplarının tepkisine sebep olur. Daha önceden MK üyelerine “İlyas Aydın MİT ajanıdır, dikkat edin” örgüt lideri Çayan’ın açıklamaları İlyas Aydın üzerinde şüphelerin doğmasına ve kuşkuların oluşmasına bebep olur.

Çayan’ın Elrom’u öldürmesinden sonra İstanbul ablukaya alınmıştı. Bütün şehir semt semt, sokak sokak, mahalle mahalle arandı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İstanbul’daki dev operasyona rağmen Mahir Çayan ve arkadaşları yakalanmamak için örgüte sempati duyan çeşitli evlerde kaldılar. Bunlardan biri de ünlü sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in eviydi. 23 Mayıs günü emniyet güçleri sabaha karşı Yılmaz Güney’in evini aramaya geldiklerinde Çayan ve arkadaşları çatı arasında saklanmışlardı. Güvenlik güçleri çatı arasını aramadıklarından dolayı Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı ve Oktay Etiman yakalanamadılar. Güney’in evinde yapılan aramalarda ünlü jönünün kısa adı Dev–Genç olan (TGDF’ye ait) para yardımı karşılığında almış olduğu makbuzu bulmuşlardı. Yılmaz Güney bu nedenle iki gün gözaltına alınmıştır. Daha sonra Sıkıyönetim tarafından serbest bırakılmıştır. Çayan ve arkadaşları örgüt merkez komitesinin bazı üyelerinin 27 Mayıs 1971’de yakalanmasından sonra 30 Mayıs 1971’de bir polis takibi sonucunda yakalanmamak için Maltepe’de girdikleri bir evde 14 yaşındaki bir subay kızını –Sibel Erkan– rehin almışlardı. Güvenlik güçlerince uzun bir süre devam eden pazarlıklar sonucunda netice elde edilemeyince “teslim ol!” çağrılarına silahla karşılık vermişler, çıkan çatışmada Hüseyin Cevahir ölü, Mahir Çayan ise yaralı olarak ele geçirilmişti. Mahir Çayan sağ ele geçmemek için, tabancasıyla göğüs bölgesine tek kurşunla ateş ederek intihar etmek ister ama solak olduğu için başaramaz. Akciğerinden yaralandığı için ikinci kez denemek için yere düşen tabancasını ararken güvenlik güçleri odayı basar. Çayan, kendisini yakalayan görevlilerden kaçmaya yeltenerek balkondan aşağıya atlayarak ölmek ister. Bunu da başaramaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!