Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Kuseyri’nin Katili Nejat Arun

Sol Örgütlerin Mustafa Kuseyri’nin Ölümü Üzerine Yayınlamış Oldukları Bildiri ve Yazılar

 

Kuseyri’nin katili yoldaşı Dev–Genç üyesi

 Nejat Arun çıktı.

Kuseyri’nin ölüm yıldönümü 22 Mayıs 1971’de devrimci militanlar Ankara ve İstanbul sokaklarında gösteriler düzenledi, bu gösteriler günlerce devam ettirilirken 9 Haziran 1971 günü Ankara’da Dev–Genç üyesi Nejat Arun adında bir öğrenci üzerinde sahte hüviyet vesikasıyla yakalanıyordu. öğrenci sorgusunda Dev–Genç üyesi olduğunu ve Mustafa Kuseyri’yi kendisinin öldürdüğünü itiraf ediyordu.

Nejat Arun olaydan sonra kaçışının sebebini şöyle anlatıyordu:

Dev–Genç bu olayı kendi yönünden istismar etmiştir. Ortaya çıkamazdım. Çünkü teslim olmam halinde olayın gerçek yönü aydınlanacak ve Dev–Genç’in durumu sarsılacaktı.26

Nejat Arun, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesince 11 Ağustos 1972 günü 4 yıl ağır hapse ve 2000 lira para cezası ödemeye mahkum edilmiştir. Mahkemenin bu kararında, cinayetin bir kaza neticesinde vukua geldiği kabul edilerek alınmıştır.

Kuseyri’nin ölümü ülkücülerin üzerine mal edilmek istenilmişti. Ama tutmadı. Kuseyri’yi öldüren Nejat Arun yakalanmış ve suçunu itiraf etmişti. Katil yakalanmış, olay aydınlığa kavuşmuş ama sürekli ülkücüleri katillikle suçlayan 5. kol çeteler ve onların üniversitelerdeki ve basındaki tetikçileri ne yakalanan katille ne de olayla ilgili gerçekler ortaya çıkmasına rağmen kıllarını kıpırdatmamışlar, tek bir satır bile yazmamışlardır.

 

 

Hasan Cemal: “Kuseyri’yi Faşistler öldürmedi”

1969’da, 1970’te vurucu gücümüz Aktan’lardı. Siyasal Bilgiler Basın–Yayın Yüksek Okulu’ndan Aktan İnce, Mustafa Kuseyri, Aydın Çubukçu… Doğan Bey’e sempatileri vardı. Bizim Devrim dergisinin radikal çizgisinden rahatsız gözükmüyorlardı.

Veya onlar da sizi kendilerince kullanıyordu.

Sıhhiye’deki yer altı çarşısındaki kahvede İnce, Kuseyri ve bir iki kişi daha oturup planlamıştık, Ankara Orduevi’nin önünde “devrim adına” yaşanacak ana baba gününü…

Mustafa Kuseyri’nin ölümünü hatırlıyor musun?

1970 baharıydı. Beynimden vurulmuşa dönmüştüm. “Faşistler, Mustafa Kuseyri’yi öldürdü!” Koşa koşa dergiye geldim. Adakale Sokak’taki Devrim bürosuna. Doğan Bey, her zamanki gibi kesif sigara dumanlı, küçücük odasında çalışıyordu. Ağzının bir kenarından hiç eksik olmayan Samsun cigarasını tüttürürken:

“Bak Hasan” dedi gözlüklerinin üstünden bakarak, “Kuseyri’yi faşistler öldürmedi. Bir arkadaşı kazayla vurmuş…”

Bir dolmuşa atlayıp Cebeci’ye, Siyasal Bilgiler’in yanındaki Basın–Yayın’a gittim. Dışarıda öğrenciler “Kahrolsun faşistler!” diye slogan atıyordu. Olay akşam vakti olmuştu. Kuseyri, tabancayla Rus ruleti oynarken yakın arkadaşı Nejat Arun tarafından kaza sonucu vurulmuştu. Nejat’ın kaçarken bıraktığı kanlı el izlerini silenler arasında, o zamanlar Doğu Perinçek’in “Beyaz” Aydınlıkçı yada Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) saflarında yer alan Cengiz Çandar da vardı.

Ve olay örtbas edildi. Hemen ertesi gün Ankara’da “Anayasa’ya saygı” yürüyüşü düzenlendi.

Faşizmi telin için!

Cebeci’de Siyasal Bilgiler ve Hukuk fakültelerinin önünden başlayacak yürüyüşe birçok öğretim üyesi cüppeleriyle katılacaktı. Bunlardan biri de Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Alacakaptan’dı. 12 Mart’ta askeri rejimin hapishanelerinde yatan Uğur Bey, Kuseyri cinayetiyle ilgili bazı ayrıntıları yıllar sonra benden öğrenince şaşırmıştı.

O yıllarda birçok devrimci genç, faşistler tarafından öldürülmüş, birçok faili meçhul cinayet işlenmişti. 1968’den 1971 yılı başına kadar kurbanlarının çoğunluğu devrimci gençler olan siyasi cinayetlerin sayısı 23’tü. Fakat Mustafa Kuseyri’yi kader başka türlü yakalamıştı.

Kuseyri olayının iç yüzünü o tarihte bilenlerden biri de Doğu Perinçek’ti. Hiç unutmam, o gün Hukuk Fakültesi’nin önünde yürüyüş başlarken kulağıma eğilip “Yaptığımız olacak iş mi?” demişti bana…

Mustafa Kuseyri olsun, Aktan İnce olsun çoğu yürekli gençlerdi. Dünyayı çabuk tarafından değiştirmek için yola çıkmışlardı. Devrimi sevmişlerdi! Devrimciliği meslek edinmişlerdi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!